06.07.2011 SITA

Európska komisia má už v júli zverejniť prvé legislatívne návrhy na využívanie štrukturálnych fondov a Kohézneho fondu Európskej únie pre ďalšie sedemročné obdobie 2014 až 2020. Slovensko čaká náročná úloha zabezpečiť proces negociácií k návrhom legislatívnych a strategických dokumentov pre politiku súdržnosti po roku 2013. „Pokiaľ chce SR v tomto procese presadiť svoje pozície, je nevyhnutné, aby sa nezanedbala jeho prípravná fáza na všetkých úrovniach rozhodovania,“ uviedol rezort dopravy. Vyplýva to zo správy o priebehu diskusií k budúcnosti politiky súdržnosti Európskej únie od 1. januára do 31. mája tohto roku, ktorú vláda vzala na vedomie a predložil minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Figeľ.

Slovensko pritom naďalej plánuje aktívne pristupovať pri presadzovaní svojich národných a regionálnych záujmov aj vo fáze negociácií o obsahu legislatívnych a strategických dokumentov tvoriacich politiku súdržnosti EÚ na obdobie po roku 2013. O dva a pol roka končí súčasné sedemročné programové obdobie pre čerpanie európskych prostriedkov.

Ministerstvo dopravy vypracuje a predloží na rokovanie vlády návrh zabezpečenia koordinácie politiky súdržnosti EÚ po roku 2013 na národnej úrovni. „V súvislosti s blížiacim sa zverejnením návrhov legislatívy EÚ pre politiku súdržnosti po roku 2013 možno očakávať zintenzívnenie diskusie na úrovni inštitúcií EÚ, ako aj členských štátov EÚ,“ očakáva ministerstvo dopravy. Zriadenie stáleho politického a strategického fóra na úrovni Rady EÚ by podľa SR zvýšilo politickú viditeľnosť a váhu politiky súdržnosti EÚ v nasledujúcom programovom období.

Zvýšenie konkurencieschopnosti regiónov EÚ si podľa rezortu dopravy vyžaduje posilniť integrovaný a strategický prístup politiky súdržnosti prostredníctvom jednotlivých strategických dokumentov s dôrazom na využívanie vnútorného potenciálu regiónov. „Z tohto dôvodu je v procese plánovania potrebné vytvárať mechanizmy pre miestne orientovaný prístup,“ dodalo ministerstvo. Integrovaný prístup je nevyhnutné aplikovať nielen na inštitucionálnej úrovni, ale aj na úrovni jednotlivých politík EÚ pod zdieľaným riadením.

Zdroj: SITA